
Wszyscy zakwalifikowani najpóźniej do 26 lipca tego roku musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki poprzez dostarczenie oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Jak co roku zaoferowaliśmy atrakcyjne kierunki kształcenia i każdy kandydat, który jeszcze nie podjął decyzji lub nie dostał się do upragnionej szkoły mógł, skontaktować się z sekretariatem szkoły, uzyskać odpowiednie informacje i wybrać dla siebie zawód lub rozpocząć kształcenie w liceum ogólnokształcącym.
- Wynik rekrutacji do klas pierwszych naszych szkół zadowala nas. Utworzymy na pewno 31 oddziałów, czyli tyle, ile rok temu. Radzimy sobie z niepokojącą demografią. Nasze szkoły przyciągają do siebie uczniów z sąsiednich powiatów, a nawet z województwa lubuskiego. Istotne, że to uczniowie i ich rodzice wskazują, które klasy powinny powstać i cieszą się największym zainteresowaniem – podkreśla starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski.
- Co bardzo ważne, ostateczna decyzja o utworzeniu oddziałów i ustalenie ich liczebności wynikała bezpośrednio z zainteresowania poszczególnymi kierunkami kształcenia. Uczniowie mogli w systemie naboru wskazać interesujące ich oddziały, jednocześnie podając numer preferencji, który wskazywał jaki oddział jest dla kandydata najbardziej oczekiwanym miejscem kontynuacji nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Z analizy zestawienia wynika, że wszystkie szkoły, z wyjątkiem Zespołu Szkół Budowlanych, utworzyły satysfakcjonującą liczbę oddziałów, która w większości odpowiada tej zaplanowanej w ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2016/2017. Liczba utworzonych oddziałów i przyjętych kandydatów wynikała wprost z ich zainteresowania ofertą szkół – zaznacza zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Bolesławcu Maciej Pronkiewicz.
W tym roku najczęściej było wybierane I LO, do którego zgłosiło się aż 206 kandydatów, a w ofercie zaplanowano tylko 150 miejsc. To świetny wynik, zważywszy na niskie wskazania demograficzne dla rocznika, który w tym roku rozpoczyna naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Więcej uczniów zgłosiło się również do Zespołu Szkół Elektronicznych - 131 na 120 przygotowanych miejsc w ofercie. Do II LO zgłosiło się początkowo 80 uczniów na 140 miejsc, mimo nowych propozycji np. klasy z rozszerzonym WOS oraz intensywnym programem języków obcych. Nowością jest też integracyjny charakter tej klasy. Nabory dobrze wypadły również Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych. Najmniej młodych starało się o przyjęcie do Zespołu Szkół Budowlanych. Na 120 przygotowanych miejsc w klasach, zgłosiło się 47 uczniów, co wiąże się z koniecznością wygaszenia niektórych specjalistycznych kierunków. Na niezdecydowanych i spóźnialskich czekają jeszcze nieliczne miejsca w II LO i Zespole Szkół Mechanicznych.
A jakie kierunki kształcenia gimnazjaliści wybierali najchętniej? Prawdziwym hitem okazała się klasa biologiczno – chemiczna w I LO (64 uczniów), zaraz potem technik informatyk w Zespole Szkół Elektronicznych (61) i technik logistyk w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych (54). Dużym zainteresowaniem cieszyła się już zwyczajowo klasa matematyczno – fizyczna w I LO (45) i również młoda propozycja „Elektronika” - technik cyfrowych procesów graficznych. Tu chęć nauki zadeklarowało 42 uczniów. Popularny okazał się również technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych (36). W efekcie liczba utworzonych oddziałów w szkołach ponadgimnazjalnych nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego roku.