
W spotkaniu wzięła udział młodzież z bolesławieckich szkół średnich – Zespołu Szkół Mechanicznych, I Liceum Ogólnokształcącego a także uczniowie z Gimnazjum Samorządowego nr 2.
Młodzież z GS nr 2 zbiera obecnie materiały do kolejnego etapu swojego projektu "Ocalić od zapomnienia", polegającego na opracowaniu biogramów reemigrantów z Bośni oraz spopularyzowaniu wiedzy o różnych losach Polaków, a w szerszej perspektywie poznanie historii ludzi tworzących naszą „małą ojczyznę”.
Jak okazało się na początku spotkania, większa część widowni swoje korzenie rodzinne ma właśnie na południu Europy, na terenie obecnej Bośni, Chorwacji. Tadeusz Jurkowski, wieloletni nauczyciel historii, barwnie opowiadał o trudnych losach Polaków karczujących bośniackie lasy, budujących szałasy, na co dzień zmagając się z różnymi miejscowymi antagonizmami – obyczajowymi, kulturowymi. A tuż po II wojnie światowej, ich trudnym powrocie do Polski, tu na Ziemie Odzyskane.
Autorem projektu "Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni" jest Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół. Na jego realizację stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie Gminy Miejskiej Bolesławiec w drodze konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych poprzez organizacje pozarządowe.
Inauguracja projektu zaplanowana jest na 23 kwietnia, o godz. 16.00 w Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł". Tym razem będzie to otwarte spotkanie dla wszystkich mieszkańców miasta zainteresowanych tematem osiedleń Polaków po II wojnie. W programie oprócz spotkania z Panem Tadeuszem Jurkowskim, zaplanowano projekcję filmu "Gucza! – Pojedynek na trąbki".