
Żołnierze 1 kompanii szkolnej Ośrodka Szkolenia Podstawowego we Wrocławiu, uczestniczyli w szkoleniu z ochrony wojsk przed środkami zapalającymi.
- W trakcie szkolenia elewi poznają zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku porażenia środkami zapalającymi, uczą się w jaki sposób gasić napalm, czy to na umundurowaniu, czy też wyposażeniu żołnierza – mówi kapitan Marcin OTRĘBA, dowódca 1 kompanii szkolnej.
– Niewątpliwie najtrudniejszym elementem dzisiejszych zajęć jest pokonanie toru napalmowego. Składa się szeregu przeszkód, które połączone z palącym się napalmem mają dać żołnierzom namiastkę realnego obrazu pola walki.
Napalm to substancja stosowana do zagęszczania lekkich paliw ciekłych w celu skuteczniejszego stosowania ich jako bojowe środki zapalające. Dzięki swojej konsystencji, ma zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni, a jednocześnie słabiej rozpryskuje się, wolniej ścieka i gorzej wsiąka. Wszystko to powoduje, że jest bardzo trudny do ugaszenia. Napalm, jako bojowy środek zapalający, został po raz pierwszy użyty przez wojska amerykańskie w II wojnie światowej podczas bitwy o wyspę Tinian, później na masową skalę w Korei i Wietnamie. Stosuje się go w miotaczach ognia i bombach lotniczych, rzadziej pociskach artyleryjskich i rakietowych.
Szkolenie żołnierzy z wykorzystaniem środków zapalających, ze względu na wysoki stopień towarzyszącego ryzyka i niebezpieczeństwa, wymaga zarówno od szkolonych, jak i instruktorów szczególnej uwagi oraz skupienia.
Jak zgodnie twierdzą dowódcy: - Takie zajęcia to doskonała okazja aby sprawdzić odporność psychofizyczną żołnierzy.