Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

powiat bolesławiecki
Odcięci od wody

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Silny mróz sprawia coraz więcej problemów. Od kilku dni bez bieżącej wody są mieszkańcy wsi Tomaszów Bolesławiecki. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Lubkowie jest bezradny.
Odcięci od wody
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Odcięci od wody
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Odcięci od wody
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Cztery domy w Tomaszowie Bolesławieckim od kilku dni nie mają bieżącej wody. Latem bez wody żyć trudno, ale zimą zaczyna się prawdziwy dramat.

– Otwieram kran, nie mam się w czym myć, nie mam się czego napić. Mamy małe dziecko, niemowlę, nie ma w czym uprać, nie ma w czym ugotować – mówi Weronika Wilczyńska, mieszkanka Tomaszowa Bolesławieckiego.

- Jest problem. Nie ma się ani jak umyć, ani jak wodę spuścić w toalecie. Dobrze, że akurat temperatura troszeczkę odpuściła, że jest cieplej, bo przy takich mrozach to praktycznie i palić nie będziemy mogli, bo niestety wody używa się też do układu chłodzenia. Trzeba ją uzupełniać. A skoro wody nie ma bo zamarzła, to nie wiadomo skąd ją wziąć, żeby dolać. Więc jak tak jeszcze dłużej to potrwa, to przestaniemy ogrzewać – dodaje Krystyna, mieszkanka sąsiedniego budynku.

I taki czarny scenariusz może się sprawdzić, bo wiosny raczej nie widać. Mieszkańcy więc swój problem zgłosili do Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lubkowie .

- Na dzień dzisiejszy nie wiadomo co jest główną przyczyną. Czy to jest zamarznięta instalacja u odbiorcy, czy rzeczywiście są to problemy związane z zamarznięciem przyłącza. Wiemy tylko tyle, że miejscami na naszym terenie grunt zamarzł do 1,3 metra poniżej terenu - informuje Jan Palamar, dyrektor GZGK w Lubkowie.

Przez kilka dni mieszkańcy wsi byli zmuszeni do swoich potrzeb wykorzystywać ... śnieg.

– Dzisiaj zbierałam śnieg, odtapiałam, żeby spłukać toaletę i umyć ręce. – mówi Regina Dziuba.

Do czasu rozwiązania problemu Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Lubkowie zobowiązał się dowozić wodę.

Wychodząc na przeciw mieszkańcom, których ta sytuacja dotknęła, wystąpiliśmy z inicjatywą, że woda będzie bezpośrednio dowożona dla potrzeb socjalno-bytowych. Ponadto dodatkowo będziemy dostarczać wodę w bidonach dla celów spożywczych – zapewnia Jan Palamar.

Jednak to nie satysfakcjonuje mieszkańców wsi.

- Ciężko żyć, bo w końcu człowiek płaci nie małe rachunki. Ostatnio znowu dostaliśmy podwyżkę na wodę, a wody nie ma – mówi Krystyna.

- Obowiązkiem Zakładu, tak mamy z nimi podpisane umowy, jest ciągła dostawa wody. Ja rozumiem, że jest zimno, że jest mróz, no ale coś trzeba działać w tej kwestii - nie kryje oburzenia Piotr Wilczyński. - Na razie nic więcej się w tej kwestii nie czyni. Wychodzi na to, że musimy czekać, aż ziemia odmarznie i wtedy będziemy mieć wodę w kranach. A jak to długo będzie? Nie wiadomo – mówi Piotr Wilczyński.

Na razie mróz nieco odpuścił, ale to jeszcze nie zapowiada ani końca zimy, ani końca problemów mieszkańców Tomaszowa Bolesławieckiego.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie bolesławieckiej
Express Bolesławiecki


Halina Biernato © 2007 - 2022 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Piątek 7 października 2022
Imieniny
Krystyna, Marii, Marka

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl

Kazo.pl
Ogłoszenia i oferty nieruchomości