
Kto może się ubiegać o pożyczkę online?
Na rynku pożyczek internetowych działa obecnie kilkadziesiąt firm i każda z nich określa indywidualnie warunki, jakie muszą spełnić klienci przy ubieganiu się o pożyczkę. Ogólnie jednak są one podobne i różnią się jedynie w kilku drobnych szczegółach. Oto typowe warunki stawiane wnioskującym o pożyczkę online:
- Pełnoletniość oraz posiadanie dowodu osobistego – niektóre firmy wprowadziły jednak limity wieku i udzielają pożyczek np. tylko osobom od 20 do 70 lat
- Posiadanie konta osobistego w banku – nie może być to rachunek, do którego ma się jedynie pełnomocnictwo
- Przebywanie na stałe na terenie Polski – ten warunek pojawia się coraz częściej i oznacza, że po pożyczkę nie może się ubiegać osoba przebywająca na stałe za granicą (mimo że jest obywatelem polskim)
Tylko wybrane firmy do listy warunków dopisują konieczność posiadania zdolności kredytowej (co jest warunkiem oczywistym) czy niewystępowania w bazach dłużników. Coraz rzadziej zdarza się, by firma udzielająca chwilówek online wymagała od klienta dostarczania zaświadczenia o zarobkach czy wyciągów z rachunku bankowego.
Kto faktycznie otrzymuje pożyczki przez Internet?
Jeśli chodzi o chwilówki, czyli krótkoterminowe i niskokwotowe pożyczki gotówkowe, to ich przyznawalność jest na dość wysokim poziomie. Nie można jednak powiedzieć, że pożyczki te otrzymują wszyscy, którzy o nie wnioskują. O pozytywną decyzję kredytową nie muszą się z pewnością martwić osoby, które mają dobrą historię w BIK, nie występują w bazach dłużników i mają stałe dochody. Co ciekawe, firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków bez problemu uwzględniają dochody z umów o dzieło czy zlecenia. Nie odrzucają też z automatu wniosku osoby, która w przeszłości miała jakieś niewielkie problemy z terminowym regulowaniem rachunków czy drobne potknięcia ze spłatą rat kredytów. Jednak osoby z dużymi problemami finansowymi (np. z postępowaniem komorniczym) lub bardzo niskimi i nieregularnymi dochodami muszą się liczyć z odmową udzielenia pożyczki. Warto też pamiętać, że wiele firm zamiast całkowicie odprawiać klienta z kwitkiem, proponuje mu po prostu niższą kwotę. Tak postępuje np. firma ExtraPortfel, która każdorazowo dostosowuje kwotę pożyczki do realnych możliwości finansowych klienta, co oczywiście chroni go przed kłopotami finansowymi.