Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Bolesławiec
Szewc z zamiłowania

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Nie klnie jak inni, ma łagodne usposobienie, lubi swoją pracę, bo czuje się społecznie potrzebny. Do szewskiej pasji doprowadzają go producenci chińskich butów, które jak sam mówi nie nadają się do naprawy. Mowa o panu Mirosławie – szewcu z Doliny Bobru.
Szewc z zamiłowania
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Szewc z zamiłowania
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Szewc z zamiłowania
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Szewc z zamiłowania
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

- Praca ta sprawia mi przyjemność, z wykształcenia jestem elektrykiem. Dołączyłem do nielicznego już grona bolesławieckich szewców, gdyż dzięki tej pracy czuję się społecznie pożyteczny – opowiada o swojej pracy szewc Mirosław. – To zajęcie to przede wszystkim hobby, o wysokich zarobkach nie ma mowy. Najczęściej w okresie letnim zamykam zakład i otwieram go w czasie jesienno – zimowym, wtedy gdy jest duże zapotrzebowanie na usługi naprawy butów.

Jak zdradził pan Mirosław zawód, który wykonuje faktycznie zanika. Głównym tego powodem jest z jednej strony ogromny napływ obuwia produkowanego w Chinacha z drugiej strony brak stowarzyszeń zrzeszających ludzi wykonujących wymarłe zawody, które z roku na rok odchodzą do lamusa.

- Bolesławiec opanował jakiś szał na chińskie obuwie – stwierdził pan Mirosław. – Ostatnim razem przyszła do mnie klientka żaląc się, że jeden z lokalnych szewców, a zostało ich już na prawdę nie wielu, nie chciał przyjąć jej butów, ponieważ stwierdził, że nie posiada kleju odpowiedniego do przyklejenia podeszwy. Wcale mnie to nie zdziwiło. Odpowiedziałem kobiecie to samo. Chińskie obuwie nie nadaje się zupełnie do reperacji.

Jak zdradził nam szewc materiały, z których wykonywane jest obuwie, o którym mowa, pochodzą najczęściej z przetopu zużytych opon a do tego typu materiału trudno jest coś przykleić. Ten typ materiału nie reaguje w połączeniu z klejami szewskimi. Klienci pana Mirosława często rezygnują również z naprawy obuwia, podczas, gdy wymiana fleków kosztuje 15 zł a za nowe buty z gumy trzeba zapłacić często niewiele więcej.

- Na szczęście zdarzają się klienci, którzy z zadowoleniem nie raz, nie dwa w sezonie z uśmiechem na ustach przynoszą do reperacji buty pochodzenia krajowego lub europejskiego. Najczęściej są to buty skórzane, jednak za te należy zapłacić w granicy od 200 – 400 zł – powiedział pan Mirosław.

Buty dobre, to przede wszystkim takie, które mają grubą, gumową podeszwę. Takie buty zawsze można dodatkowo zabezpieczyć przed zimą przyklejając do nich dodatkową warstwę. Przede wszystkim dobrym doradcą nie jest na pewno niska cena, takie buty najczęściej po miesiącu lądują w koszu na śmieci.

Oprócz plusów praca lokalnego szewca ma swoje złe strony.

- Kiedyś ktoś przychodząc do mnie stwierdził, że nie mógłby być szewcem, ponieważ buty śmierdzą – opowiada pan Mirosław. – Trochę mnie to zezłościło. Taki komentarz był nie na miejscu. Niestety, jest to dowód na to, że nie wszyscy myślą podobnie jak ja. Mam nadzieję, że takich osób jest niewiele.

Praca szewca nie jest łatwa. Wymaga pomysłowości i poczucia estetyki, dlatego też nie każdy może ją wykonywać.

- Chcąc przyuczyć się zawodu spotkałem się trudnościami. Okazuje się, że nikt dziś nie prowadzi już tego typu szkoleń. Wiedza przekazywana jest najczęściej z ojca na syna. Chcąc wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim znaleźć kogoś, kto zechce uchylić rąbka tajemnicy wykonywania tego zawodu, co na prawdę nie jest łatwe – powiedział szewc Mirosław. – Poza tym sam zakup odpowiedniego sprzętu jest kosztowny, często tez nieosiągalny. Dla porównania moja maszyna do szycia ma już 70 lat i przyjechała z Chorwacji.

Czas jesieni i coraz niższe temperatury dają znak mieszkańcom Bolesławca, że należy zabezpieczyć się solidnie przed zimnem. Jednym z tych elementów na pewno jest zakup nowego, odpowiedniego obuwia. Można również ocieplić te wysłużone by nie stać się kolejnym klientem apteki.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie bolesławieckiej
Express Bolesławiecki


Justyna Wrzochul



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 18 kwietnia 2024
Imieniny
Apoloniusza, Bogusławy, Go?cisławy

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl