Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Bolesławiec
Pieniądze to nie kapitał

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Rosjanin oddał właścicielowi portfel, który znalazł z zawartością 300 euro, bolesławianin przekazał policji pieniądze znalezione w okolicach banku, a pracownica sklepu oddała funkcjonariuszom kurtkę klienta z 15 tysiącami złotych w kieszeni – dlaczego ludzie nie zatrzymali tych pieniędzy dla siebie? Postaraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie rozmawiając z Panią Marzanną Słotwińską, dyrektorem Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Pieniądze to nie kapitał

- Pieniądze odgrywają ważną role w naszym życiu. Bez nich nie da się funkcjonować. W naszym kraju pomimo nieciekawej sytuacji finansowej - trwającego bezrobocia i niskich płac - ludzie oddają znalezione pieniądze. Co wpływa na ich decyzję?

- Uważam, że każdy człowiek z natury jest dobry i uczciwy. Ja w to mocno wierzę i tu nie mają znaczenia czasy, w których żyjemy. Ludzie znajdując pieniądze oddają je z różnych przyczyn. Na ich decyzje może mieć wpływ tragedia rodzinna lub narodowa, jak na przykład katastrofa pod Smoleńskiem. Przez tego typu wydarzenia podchodzimy do życia w sposób egzystencjalny – coś się kończy, coś się zaczyna, a pieniądze są tylko dodatkiem, który stworzyli ludzie.

- Mówi się, że pieniądze to rzecz nabyta, czyli dziś są, a jutro ich nie ma. Wydajemy je na różne cele. W jaki sposób ludzie traktują pieniądze, czym są one dla nich?

- Pieniądze pozwalają nam poruszać się w społeczeństwie, w którym żyjemy poprzez zaspokojenie naszych potrzeb. Uważam natomiast, że nie powinny one stanowić wartości w samej sobie. Powinny być traktowane jako narzędzie, które pomoże nam nie tylko zaspokoić własne potrzeby, ale również potrzeby innych, bo przecież nie żyjemy na tym świecie sami. Myślę, że pieniądze zawsze miały ogromny wpływ nie tylko na rozwój społeczeństwa, ale też na jego stosunek. Od wieków trwała pogoń za bogactwem nie tylko narodów, ale też poszczególnych jednostek. Wiem, że pieniądze potrzebne są do życia i realizacji planów. Samymi ideałami nie można przeżyć. Chcąc chociażby pomagać innym to niestety, ale miłością nie ogrzejemy domu, czy też przyjaźnią nie zapłacimy bieżących rachunków. Idee są piękne, ale czasami do ich realizacji potrzebne są pieniądze.

- Nikt nie powie o sobie, że jest osobą nieuczciwą. Poszukiwani są uczciwi pracownicy, mężczyzna poszukuje uczciwej partnerki i na odwrót. Czym jest w ogóle uczciwość? Czy to cenna wartość?

- Chciałabym, aby każdy kto będzie czytał ten artykuł zastanowił się przez chwilę – czym dla niego jest uczciwość? Jak ja jestem uczciwy wobec samego siebie, swoich wartości i idei? I wtedy dopiero można odpowiedzieć na pytanie, czy bycie uczciwym jest opłacalne? Daje się niestety dzisiaj odczuć, że pewne wartości są anachroniczne. Ta pogoń za władza, sukcesem, pieniędzmi niestety często gubi to co mamy w sobie najcenniejsze. Ale ja pomimo wszystko wierzę w to, że każdy z nas z natury jest dobry. Swoją postawą możemy wpłynąć na drugiego człowieka i otaczający nas świat. Uważam, że bycie uczciwym nie tylko jest opłacalne, ale jest także kapitałem, który nas wzmacnia i pozwoli spojrzeć uczciwie we własne odbicie i w oczy drugiemu człowiekowi.

- Ludzie stawiają na pierwszym miejscu w życiu różne wartości – zdrowie, rodzinę, przyjaźń, ale i pieniądze. Co powinno być dla nas najważniejsze?

- Świat, w którym żyjemy jest światem wartości. Można w nim wyróżnić wartości ekonomiczne, estetyczne, moralne, prawne, poznawcze i religijne. Wszystkie te wartości tworzą system określany mianem sieci wartości. Jeśli niektóre z nich są przez człowieka preferowane i szczególnie wysoko cenione, tworzy się wówczas hierarchia wartości.

Kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marguez tak napisał w jednej ze swoich książek: „Mów zawsze co czujesz i czyń co myślisz”. Uważam, że każda wartość w życiu jest tak samo ważna. Hierarchia wartości zależy od tego czy ktoś kieruje się w życiu sercem czy rozumem. Ja osobiście podążam za głosem serca. Dla jednych ważna jest rodzina, przyjaciele, zdrowie, a dla innych najcenniejsze są pieniądze. Nie znaczy to jednak, że taka osoba jest materialistą i egoistą. Będąc bogatym i dążąc do posiadania dużej kwoty pieniędzy możemy równie dobrze kierować się potrzebą wydawania zgromadzonych środków na pomoc innym. Nie twierdzę więc, że ludzie stawiający za najważniejszą wartość pieniądze byli źli.

- Mamy różne grupy społeczne. Ludzie dzielą się pod różnymi względami, na przykład: osoby słuchające muzyki typu - heavy metal lub preferujące muzykę klasyczną. Czy jakąkolwiek grupę możemy określić jako nieuczciwą?

- Miarą uczciwości jest sam człowiek, jak w danej sytuacji się zachowa. Przykładem może być uczciwy uczeń, który w szkole nie korzysta ze ściąg, uczciwy może być polityk, który wywiązuje się z obietnic wyborczych, nauczyciel, który uczciwie oceni ucznia. Tych przykładów można mnożyć, ale źródłem jest sam człowiek i jego postawa w danej sytuacji. Nie można więc twierdzić, że na przykład osoby ubierające się w dresy są nieuczciwe. To błędny stereotyp. Myśląc tak krzywdzimy innych. Ludzie są różni, ale nie wolno oceniać nikogo po wyglądzie. Uczciwość nie jest widoczna na zewnątrz, a wnętrza człowieka nie widzimy.

- Przechodzimy przez kilka etapów w życiu: dzieciństwo, młodzieńczy bunt i dojrzałość. Uczciwość jest wartością, cechą, której można się nauczyć, czy raczej musimy „wyssać ją z mlekiem matki”?

- Uczciwość jest wartością samą w sobie. Człowiek potrafi ocenić to co wartościowe, a co sprzeczne z wartościami. Na stan tej oceny może wpłynąć wychowanie, środowisko, w którym żyjemy i zostaliśmy wychowani. Kształtowanie postawy uczciwości jest bardzo ważna sprawą. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci – co to znaczy być uczciwym człowiekiem. Moralność ma taką moc, że nawet w najsurowszych warunkach pozwala ocalić godność człowieka.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji znajdziesz w gazecie bolesławieckiej
Express Bolesławiecki


MP



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 25 kwietnia 2024
Imieniny
Jarosława, Marka, Wiki

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl