Od tego czasu do 2006 r. przyznano już 163 nagrody indywidualne i 63 nagrody zespołowe. W 2004 r. po raz pierwszy przyznano nagrody honorowe – łącznie 11 nagród honorowych (bez tegorocznych), a w 2006 r. po raz pierwszy wręczono 10 wyróżnień w uznaniu osiągnięć za promocję miasta.
W tym roku nagrody honorowe Prezydenta Miasta Bolesławiec zdobyli:
1. Ekonaft Bolesławiec Sp. z o.o. – Zakładu Opakowań Tekturowych - za wdrożenie w pełni ekologicznej linii technologicznej oraz podejmowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska.
Zakład Opakowań Tekturowych Firma EKONAFT BOLESŁAWIEC Sp. z o.o. istnieje na rynku od 6 lat i obecnie zatrudnia 20 pracowników. W aktualnych planach strategicznych firmy - zwiększenie produkcji i tym samym zwiększenie zatrudnienia.
2. Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bolesławcu
- za zorganizowanie Konferencji Technicznej pn. „Kompleksowa modernizacja Ciepłowni Centralnej w Bolesławcu jako przykład uzasadnionej technicznie i ekonomicznie modernizacji komunalnego źródła ciepła”.
Patronat nad imprezą sprawowała Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Podczas konferencji wymieniano poglądy dotyczące problematyki modernizacji komunalnych i przemysłowych źródeł ciepła. W konferencji wzięło udział 140 osób reprezentujących firmy ciepłownicze z całej Polski, co było okazją do szerokiej promocji miasta.
Fot. UM
3. Bolesławiecki Ośrodek Kultury – organizator Bolesławieckiego Święta Ceramiki.
Bolesławieckie. Święto Ceramiki zostało uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem „Najlepszy produkt turystyczny”. Bolesławieckie Święto Ceramiki to impreza uznana i lubiana nie tylko przez Bolesławian, ale również przez turystów i miłośników kamionki, przyjeżdżających co roku do Bolesławca – miasta ceramiki.
Nagrody w dziedzinie nauki
nagrody indywidualne:
1. Kacper Chamot
· uczeń III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu
· laureat I miejsca w kategorii małych form prozatorskich w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Kasprowicza pod patronatem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa w Inowrocławiu,
· otrzymał wyróżnienie w konkursie poetyckim Wydawnictwa Jeden Świat,
· wyróżniony w Konkursie Euroregionu Nysa z Okazji „Roku Mozarta”,
· wyróżniony w III Festiwalu Muzyki Seweryna Krajewskiego w Brzezinach,
· posiada uzdolnienia literackie (pisze wiersze, małe formy prozatorskie, scenariusze sztuk teatralnych i recenzje) oraz muzyczne (śpiewa)
· jego recenzje wydarzeń kulturalnych zamieszczane w Internecie zyskały uznanie krytyków.
Fot. UM
2. Maks Brandt - opiekun Joanna Lisiewicz
· uczeń V klasy Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu
· laureat V miejsca w kategorii CM w XX Międzynarodowych Mistrzostwach Francji w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu
· laureat III miejsca w eliminacjach krajowych do zawodów międzynarodowych we Francji,
· VII miejsce w kraju i I miejsce w woj. dolnośląskim w Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Matematyczny 2006”,
· X miejsce w kraju i II miejsce w woj. dolnośląskim w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym MAT 2006”,
· laureat w Bolesławieckim Konkursie Matematycznym dla uczniów klas I szkół gimnazjalnych na etapie rejonowym i powiatowym,
· laureat w Bolesławieckim Konkursie Matematycznym dla uczniów szkół podstawowych na etapie rejonowym, powiatowym i międzypowiatowym (konkurs adresowany głównie do szóstoklasistów i szczególnie uzdolnionych pięcioklasistów, Maks był wtedy uczniem IV klasy)
nagroda zespołowa:
3. Przemysław Filipowicz i Wojciech Antosik -opiekun Katarzyna Żak
· absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu
· aktualnie studenci I roku filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Aleksandra i Przemysław otrzymują nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec za zajęcie II miejsca na szczeblu centralnym XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie w Gdańsku.
Nagrody w dziedzinie kultury
nagrody indywidualne:
4. Bronisław Wolanin
· uznany za jednego z najwybitniejszych twórców w polskim przemyśle ceramicznym, jest czołowym polskim twórcą desingu ceramicznego,
· od 42 lat jest kierownikiem artystycznym i projektantem w spółdzielni „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu,
· jesienią 2005 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu zaprezentowano monograficzną wystawę artysty-ceramika prezentującą jego szeroki dorobek artystyczny – formy użytkowe i unikatowe, za którą otrzymał nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków za najlepszą prezentację plastyczną roku 2005,
· wystawę ceramiki Bronisława Wolanina prezentowano w Muzeum w Bielsko Białej, styczeń 2006 r.,
· wystawa artysty-ceramika gościła w Domu Boehmego w Zgorzelcu –lipiec 2006 r.,
· jako jedyny artysta z Bolesławca wziął udział w ogłoszonym przez Ambasadę Republiki Chorwackiej konkursie pt. „Wyzwanie krawata – krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturowe” zakończonym wystawą, która prezentowana była w Krakowie, Gdańsku, w Amfiteatrze Antycznym w Puli w Chorwacji i w Paryżu. Prace zgłoszone przez Bronisława Wolanina zostały zakupione przez Republikę Chorwacką i obecnie prezentowane są w Zagrzebiu,
· swoje prace prezentował na 17 wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą,
· na przełomie sierpnia i września wraz z kilkoma artystami reprezentował Polskę na Międzynarodowym Sympozjum European Ceramic Contex 2006 w Bornholm w Danii,
· brał udział w międzynarodowych plenerach i sympozjach w Bolesławcu, Wałbrzychu, La Borne, Dubi, Karlovych Varach i Wilnie,
· laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in.:
- 2005 – Nagroda Roku, ZAPAP – Wrocław,
- 1999 – I nagroda na międzynarodowym konkursie na aranżację stołu weselnego na Targach „Ambiente” we Frankfurcie,
- 1996 – Nagroda Ministra Przemysłu i Handlu,
- 1984 – „Wzór Roku”.
Fot. UM
5. Teresa Wolanin
· w latach 1971-2001 dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu,
Wśród najważniejszych dokonań należy wymienić:
· uprofilowanie zbiorów dawnej kamionki bolesławieckiej,
· utworzenie zbiorów miejscowej kamionki współczesnej,
· stworzenie kolekcji ceramiki europejskiej,
· stworzenie Działu Historii Miasta w budynku przy ul. Kutuzowa,
· stworzenie księgozbioru muzealnego,
· zapoczątkowanie kontaktów bolesławieckiego muzeum z placówkami muzealnymi i naukowymi w kraju i za granica (Insbruck, Siegburg, Pirna, Homel, Merkersdorf),
· opracowanie naukowe zbiorów ceramiki bolesławieckiej – katalog „Artystyczna Kamionka bolesławiecka” przygotowany we współpracy z Marią Starzewską /Muzeum Narodowe we Wrocławiu/,
· cykliczna organizacja wystaw artystów-ceramików towarzyszących Międzynarodowemu Plenerowi Ceramiczno-Rzeźbiarskiemu,
· organizacja wystaw artystów zagranicznych i polskich – laureatów nagrody w Faenzie /odpowiednik ceramicznych Oskarów/, m.in. Karen Park, Elżbiety Grosseovej, Władysława Garnika,
· udział w międzynarodowych konferencjach naukowych i sympozjach poświęconych historii ceramiki,
· organizacja wystaw prezentujących ceramikę bolesławiecką w kraju i za granicą /m.in. Poznań, Wrocław, Świdnica, Legnica, Koszalin, Katowice, Jelenia Góra, Görlitz, Siegburg, Pirna, Merkersdorf/,
· pozyskiwanie do zbiorów muzeum prac artystów krajowych i zagranicznych,
· uaktywnienie działu oświatowo-naukowego (lekcje, wykłady, spotkania z artystami, wernisaże dla młodych, wykłady historii sztuki itp.
· szereg publikacji dotyczących bolesławieckiej ceramiki oraz historii miasta Bolesławiec.
Fot. UM
6. Sylwia Popławska
· uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Bolesławcu w klasie skrzypiec
· nauczycielem jest Pan Janusz Bącal
· brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym FIMU w Belfort (Francja) wraz z międzynarodową orkiestrą kameralną Euroregionu Nysa,
· koncertmistrzyni na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych we Włoszech wraz z Europerą,
· uczestniczka Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Muzycznego „Summer Music Akademy” w klasie skrzypiec prof. Adama Kosteckiego z Akademii Muzycznej w Hanowerze wraz z konsultacją z prof. Marcinem Baranowskim z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Bydgoszczy,
· koncertmistrzyni (drugi sezon) Międzynarodowej Orkiestry Młodzieżowej „EUROPERA” i solistka orkiestry kameralnej,
· brała udział w I Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie na skrzypce solo w Tomaszowie Mazowieckim,
· brała udział w licznych koncertach w Polsce m.in. w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, wielokrotnie na Zamku Kliczków, w Bolesławcu, Legnicy, Jeleniej Górze oraz w Niemczech i Czechach.
Fot. UM
7. Aleksandra Pawłowska
· uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu,
· otrzymała stypendium im. H. i T. Tyrankiewiczów,
· jest uczennicą klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej II stopnia w Legnicy w klasie dyplomowej i ma zamiar kontynuować naukę na Akademii Muzycznej,
· razem z Grupą Teatralną Bolesławieckiego Ośrodka Kultury uczestniczyła w ogólnopolskich przeglądach teatralnych ze spektaklem „Życie Pi”, do którego współtworzyła muzykę,
· laureatka I miejsca w okręgu w XXX Olimpiadzie Artystycznej - sekcja muzyki,
· zajęła II miejsce w Szkolnym Konkursie na miniaturę w Legnicy,
· laureatka I miejsca w Szkolnym Konkursie na miniaturę dla sekcji smyczkowej,
· jest członkiem scholii Mane Nobiscum Domine, która była odpowiedzialna za oprawę ważnych uroczystości religijnych w mieście,
· przez 3 lata była członkiem Młodzieżowej Orkiestry Euroregionu Nysa,
· wielokrotnie koncertowała w Niemczech, Czechach, Austrii, Włoszech, Francji, Szwajcarii (w tym na międzynarodowych festiwalach muzycznych) oraz w Polsce,
· obecnie reprezentuje miasto we Wrocławskiej Orkiestrze Młodzieżowej, której członkami są muzycy z Dolnego Śląska, w 2007 r. orkiestra ta weźmie udział w festiwalu w Rosji,
Fot. UM
8. Wojciech Pilichowski
· jeden z najbardziej znanych polskich gitarzystów basowych,
· od 1998 r. jest wykładowcą Warsztatów Muzycznych Blues nad Bobrem,
· jego klasa gitary basowej jest najliczniejszą klasą instrumentalną,
· od 1998 r. na łamach swojej strony internetowej i forum dyskusyjnego promuje Bolesławiec oraz imprezę identyfikowaną z miastem – Blues nad Bobrem,
· zorganizował nieodpłatne jednodniowe warsztaty muzyczne połączone z koncertem grupy TTRO oraz jam session (impreza obejmowała kilka godzin bezpłatnych zajęć w klasie gitary basowej, gitary elektrycznej i perkusji, wykłady teoretyczne),
9. Kinga Pacek
· publikacja książki „Życie muzyczne Bolesławca w XIX wieku” – praca magisterska,
· prowadzenie koncertów w Szkole Muzycznej I i II stopnia.
nagrody zespołowe:
10.Chór „Kamerton” Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu
· chór powstał w 1999 roku, dyrygentem chóru jest Aleksander Samostrokow, p.o. dyrektora szkoły Leszek Żyzny
· chór zajął II miejsce w Ogólnoukraińskim Festiwalu Chórów „Złoty Orfeusz” w Kirowogradzie,
· nagroda „Srebrny Anioł” w Dolnośląskim Kolędowaniu Chórów Szkół Muzycznych Regionu Dolnośląskiego w Świdnicy,
· I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Chórów Ziemi Bolesławieckiej,
· nagroda „Brązowy Gong” w I Dolnośląskim Przeglądzie Chórów w Lublinie,
· wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Ostrowie Wielkopolskim,
· srebrna nagroda w II Dolnośląskim Przeglądzie Chórów w Lublinie oraz nagroda senatora profesora J. Bielawskiego,
· nagroda „Srebrny Anioł” w Dolnośląskim Kolędowaniu Chórów Szkół Muzycznych Regionu Dolnośląskiego w Świdnicy
· chór występował za granicą –w Austrii, Niemczech, Włoszech i na Ukrainie,
· brał udział w Koncertach Wigilijnych oraz Wielkopostnych w Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła,
· występował uświetniając obchody i rocznice, m.in. Festyn z okazji 750-lecia Bolesławca,
· koncertował w bolesławieckim Pałacu Ślubów, w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w bolesławieckim Domu Dziennego Pobytu dla Emerytów i Rencistów oraz podczas inauguracji roku akademickiego uczelni mających swoje wydziały w Bolesławcu.
11. Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bolesławcu
· zespół istnieje od 1999 r., w jego skład wchodzą uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły oraz muzycy z Bolesławca,
· prowadzącym zespół jest Krzysztof Misun – nauczyciel Szkoły Muzycznej,
· Big-Band brał udział w I Euroregionalnych Warsztatach „Taniec z Big-Bandem”
· w ciągu 7 lat Big-Band wielokrotnie koncertował w Libercu, Czeskiej Lipie oraz Görlitz,
· koncertował podczas uroczystości państwowych i okolicznościowych, podczas „Dni Bolesławca” oraz „Bolesławieckiego Święta Ceramiki”,
12.Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu
· po raz drugi udział uczniów w XII Sesji Sejmiku Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Ekologia – wybór przyszłości”. Uczennica II klasy uzyskała mandat 01.06.2006 r. w Sejmie RP w Warszawie.
· uczestnictwo w ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz konkursie kulinarnym „Tradycyjne smaki w polskiej sztuce kulinarnej” - Gwiazdka 2006 w Poznaniu,
· V miejsce na obszarze Dolnego Śląska w Ogólnopolskim konkursie „Edukacja Leśna”, organizowanym przez Dyrekcję lasów Państwowych we Lwówku Śląskim,
· II miejsce uczennicy II klasy w powiatowym konkursie „Młody przedsiębiorca” oraz wyróżnienia dla innych uczennic,
· II miejsce uczennicy z II klasy w „Mistrzostwach Dolnego Śląska” w rzucie oszczepem,
· X miejsce szkoły w woj. dolnośląskim pod względem ilości oddanej krwi w III Edycji Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych w Honorowym Krwiodawstwie pt. „Młoda Krew Ratuje Życie”,
· szkoła nawiązała współpracę z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Czeskiej Lipie,
· promocja miasta i szkoły w ramach programu „INTERREG III A” projekt Dolnośląsko-Saksońska Akademia Edukacyjna – prezentacja multimedialna oraz wykład na temat relacji dolnośląsko-saksońskich oraz prezentacja informacji o Bolesławcu,
· pomoc uczniów i nauczyciela w wykonaniu wystawy o Bolesławcu i działalności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa oraz Świętej Marii De Mattias z okazji 60 rocznicy przybycia repatriantów,
· pomoc uczniów przy instalacji zbiorów dla Muzeum Ceramiki. Udostępnione zbiory zostały przywiezione 60 lat temu z Jugosławii przez repatriantów,
· pomoc i udział uczniów przy wystawieniu sztuki teatralnej o repatriacji w Teatrze Starym, emitowanej przez telewizję lokalną,
· coroczny udział młodzieży w organizowaniu stoiska-kawiarenki podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
· udział w Bolesławieckiej Gwiazdce Życzliwości poprzez przygotowywanie przez uczniów szkoły poczęstunku,
· obsługa gastronomiczna i kelnerska oraz prace nad oprawą plastyczną podczas Diecezjalnego Opłatka dla Osób Niepełnosprawnych,
Fot. UM
13.Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec”
· zespół działa od ponad 20 lat, tworzą go cztery grupy taneczne i kapela ludowa prowadzone przez nauczycieli – instruktorów: Annę Słabiak i Janinę Krawczewską,
· uczestnikami zespołu są dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat,
· od dwóch lat zespół prezentuje kulturę polską w Zwickau w Niemczech,
· zespół współpracuje z Deutsch-Polnische Kulturgruppe w Zwickau i kilkakrotnie brał udział w warsztatach tanecznych organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu oraz Zwickau,
· ich działalność cieszy się dużym zainteresowaniem i wsparciem Polskiego Konsula Generalnego w Lipsku oraz władz miasta Zwickau,
· zespół promuje polską kulturę poprzez wspólne spotkania z niemieckimi kolegami, ucząc polskich tańców i przyśpiewek ludowych,
· czynnie uczestniczy w imprezach na rzecz środowiska lokalnego (koncerty, audycje edukacyjne dla przedszkoli i szkół).
14.Zespół „Sumptuastic”
w składzie: Andrzej Janusz, Marek Zając, Robert Opała, Iza Tarka, Tomek Bubieńczyk, Asia Iwanowska i Wojtek Szajwaj oraz menedżer – Maciej Durczak
· zespół promuje Bolesławiec poprzez występy na terenie całego kraju i za granicą (Niemcy, USA),
· brał udział w Sopot Festival ‘2006,
· wydał trzecią płytę
· w 2006 r. uczestniczył w konkursie telewizyjnym „Hit na Mundial”,
· był gościem licznych programów telewizyjnych i radiowych,
· w każdym wywiadzie zespół podkreśla, iż pochodzi z Bolesławca i zawsze promuje miasto ceramiki.
15.Grupa Teatralna Bolesławieckiego Ośrodka Kultury
w składzie: Agnieszka Gawlik, Natalia Zbroja, Anna Szaja, Aleksandra Pawłowska, Wojciech Hetman, Konrad Pieszko
· powstała w 2003 r. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury, w jej skład wchodzą uczniowie szkół średnich,
· grupa jest prowadzona przez Annę Wieczur-Bluszcz,
· grupa ma na swoim koncie wiele osiągnięć
· w 2006 roku odbyła się premiera spektaklu „Życie Pi” Yann Martela, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, który został pokazany na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach teatralnych
· prezentacja spektaklu w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, jako impreza towarzysząca podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,
· wyróżnienie dla instruktora Anny Wieczur-Bluszcz za metody pracy i efekty artystyczne na XIII Ogólnopolskim Otwartym Festiwalu Teatrów Amatorskich ODEON w Andrychowie,
· nagroda za kreację aktorską dla Agnieszki Gawlik i Natalii Zbroi na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Nieprofesjonalnych KREACJE w Dzierżoniowie,
· dobre recenzje na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA 2006 – DEBIUTY w Poznaniu,
· nagroda publiczności na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich „ZDERZENIA TEATRALNE W DOROŻKARNI 2006” w Warszawie,
· po raz pierwszy w historii bolesławiecka grupa teatralna zakwalifikowała się do imprezy międzynarodowej,
· w 2005 r. premiera monodramu w wykonaniu Agnieszki Charkot,
· w 2003 r. premiera spektaklu „Skrzydełka” M. Jokiel – nagroda na festiwalu teatralnym „Bombart” w Jeleniej Górze,
· członkowie Grupy Teatralnej corocznie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Fot. UM
W tym roku w dziedzinie kultury wyodrębniono pulę nagród społecznych. Nagrodę zespołową otrzymał:
16. Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu
· Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu otrzymał nominację do kapituły Dolnośląskiego Klucza Sukcesu w kategorii dla najlepszej dolnośląskiej organizacji pozarządowej,
· obszar działania Zarządu Rejonowego PCK obejmuje miasto Bolesławiec i powiat bolesławiecki, na terenie którego są prowadzone placówki:
- schronisko i noclegownia dla osób bezdomnych PCK (dla 45 osób),
- pokoje interwencji kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie,
- wypożyczalna sprzętu rehabilitacyjnego,
- punkt porad prawnych i psychologicznych (nieodpłatnie),
- grupa ratownictwa PCK.
· zajmuje się organizowaniem i wydawaniem paczek świątecznych dla rodzin ubogich, opłacaniem obiadów dla młodzieży szkolnej, działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, pracą edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, promowaniem idei honorowego krwiodawstwa,
· po raz kolejny Grupa Ratownictwa PCK zdobyła I miejsce na międzynarodowych, młodzieżowych zawodach pierwszej pomocy w Pirnie (Niemcy),
· uczestnictwo Grupy Ratownictwa PCK w Ogólnopolskich Manewrach Grup Ratownictwa PCK,
· Grupa Ratownictwa jest współrealizatorem programu edukacyjnego dla przedszkolaków „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby” oraz organizatorem kursów, pokazów i zawodów pierwszej pomocy,
· w listopadzie w 2006 r. Zarząd zorganizował zabawę integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, w której uczestniczyli przedstawiciele rodziców i dzieci z holenderskiej szkoły w Westendorp
Nagrody w dziedzinie sportu
nagrody indywidualne:
16. Patryk Dudyński
· zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”,
· trenuje lekką atletykę od 3 lat,
· trenerem jest Ryszard Posacki,
· II miejsce w biegu na 110 metrów przez płotki (14.96 s) i VII miejsce w biegu na 300 metrów przez płotki (39.68 s) na Mistrzostwach Polski Młodzików w Siedlcach,
· mistrz woj. lubuskiego i dolnośląskiego w biegu na 110 m przez płotki i II miejsce w biegu na 300 m przez płotki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zielonej Górze,
· wchodził w skład drużyny, która wywalczyła Vice-Mistrzostwo Polski w Lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta i III miejsce w kraju w szkolnej Lidze Lekkoatletycznej,
· w 2006r. był objęty szkoleniem dolnośląskiej Kadry Młodzików, a obecnie będzie szkolony w Dolnośląskiej Kadrze Juniorów,
· ustanowił rekord Dolnego Śląska w biegu na 110 metrów przez płotki z czasem 14,93s,
· posiada drugą klasę sportową,
· w 2006r. zdobył 5 punktów w systemie sportu młodzieżowego,
17. Katarzyna Romaszko
· zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”,
· trenuje lekką atletykę od 3 lat,
· trenerem jest Ryszard Posacki,
· III miejsce w skoku w dal (5.35 m) i VII miejsce w biegu na 300 metrów (47.01 s) na Mistrzostwach Polski Młodzików w Siedlcach,
· mistrz woj. lubuskiego i dolnośląskiego w skoku w dal (5.08 m) i w biegu na 300 m przez płotki (15.80 s) na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zielonej Górze,
· posiada trzecią klasę sportową,
· w 2006r. była objęta szkoleniem dolnośląskiej Kadry Młodzików a obecnie będzie szkolona w Dolnośląskiej Kadrze Juniorów,
· zdobyła 6 punktów w systemie sportu młodzieżowego,
18. Jacek Nabożny
· zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”,
· trenerem jest Waldemar Krysztofiak,
· trenuje lekką atletykę od 4 lat,
· wicemistrz Polski w siedmioboju z wynikiem 4571 punktów na Halowych Mistrzostwach Polski w Spale,
· IV miejsce w dziesięcioboju z wynikiem 5917 punktów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi,
· był objęty szkoleniem Kadry Dolnego Śląska a obecnie jest objęty szkoleniem Kadry Polski Juniorów,
· posiada pierwszą klasę sportową,
· zdobył 5 punktów w systemie sportu młodzieżowego,
19. Waldemar Krzemiński
· I miejsce indywidualnie i II miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Serbii i Czarnogórze (Nowy Sad),
· V miejsce indywidualnie i III miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych na Słowacji,
· IV miejsce drużynowo na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Szwajcarii (Monteux),
· V miejsce indywidualnie w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Słowenii,
· II miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych we Władysławowie,
· I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Lubania,
· I miejsce w Turnieju z okazji XX-lecia LZS Kaczorów,
· V miejsce indywidualnie i I miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze,
· II miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix Zielonej Góry Amatorów w Tenisie Stołowym,
· II miejsca w 1 i 2 turnieju z cyklu Grand Prix Zielonej Góry Amatorów w tenisie Stołowym,
· V miejsce indywidualnie i IV miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Polsce we Władysławowie,
Fot. UM
21. Krystyna Szwajkowska
· trener sekcji badmintona TOP Bolesławiec,
Osiągnięcia w racketlonie:
· II miejsce w turnieju Wilson Bawaria Open w Monachium,
· IV miejsce w turnieju z cyklu Word Tour Austria Open w Wiedniu,
· V-VIII miejsce Mistrzostwa Świata w Racketlonie w Belgii,
· V-VIII miejsce w turnieju z cyklu Word Tour Czech Open w Pradze,
· I miejsce – Mistrzostwa Polski w Racketlonie w Zgierzu,
· I miejsce w Ogólnopolskim Trójboju Rakietowym UPC CUP w Szczecinie,
Osiągnięcia w badmintonie:
· II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Badmintona Babolat CUP 2006,
· VII miejsce w rankingu ogólnopolskim,
· V-VIII miejsce w turniejach ogólnopolskich w Głubczycach,
· IX-XVI miejsce Mistrzostwa Polski w Słupsku,
nagrody zespołowe:
22. Międzyszkolny Klub Sportowy „Bolesłavia”
· Klub zrzesza około 100 zawodników; są to dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu miasta i powiatu,
· zawodnicy klubu brali udział w licznych imprezach sportowych w kraju i za granicą,
Ważniejsze wydarzenia i osiągnięcia klubu:
· 5 medali Mistrzostw Polski (2 złote, 2 srebrne, 1 brązowy),
· 67 punktów w systemie sportu młodzieżowego, zajmując 29 miejsce wśród 177 klubów na Dolnym Śląsku i 328 miejsce wśród klubów całej Polski na 2073 sklasyfikowanych,
· wśród klubów lekkoatletycznych 12 miejsce w Polsce w II Lidze Juniorów i 28 miejsce w kraju łącznie z I Ligą Juniorów,
· w Mistrzostwach Młodzików 3 pozycja klubu wśród klubów z Dolnego Śląska (zdobywając 7 medali)
· 17 kwalifikacji zawodników klubu do finałów Mistrzostw Polski (pierwsza ósemka),
· 9 zawodników klubu zostało powołanych do Kadry Dolnego Śląska Młodzików,
· 9 zawodników klubu powołano do Kadry Dolnego Śląska Juniorów,
· 1 zawodnik powołany do Kadry Polski Juniorów
· 1 zawodniczka powołana do Kadry Polski Seniorów,
· rekord Dolnego Śląska w biegu na 110 metrów przez płotki
· podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Zielonej Górze III miejsce klubu w łącznej klasyfikacji mistrzostw z pośród klubów Dolnego Śląska zdobywając 26 punktów,
· podczas Międzynarodowego Wielomeczu Młodzików w Jeleniej Górze klub zajął II miejsce w łącznej klasyfikacji,
· III miejsce klubu wśród Klubów LZS (Ludowych Zespołów Sportowych) na Dolnym Śląsku,
· 3 zawodników zostało powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska na Międzynarodowy Mecz Młodzików Polska-Czechy-Niemcy,
23. Gimnazjum Samorządowe Nr 2 w Bolesławcu
· uczniowie szkoły osiągają wysokie lokaty na Mistrzostwach Regionu Jeleniogórskiego, Mistrzostwach Dolnego Śląska i Mistrzostwach Polski,
· w roku szkolnym 2005/2006 szkoła zajęła I miejsce wśród wszystkich gimnazjów na Dolnym Śląsku a przez wszystkie ubiegłe lata. Gimnazjum Samorządowe Nr 2 zajmowało czołowe miejsca we współzawodnictwie sportowym szkół gimnazjalnych na Dolnym Śląsku,
Rok szkolny 2005/2006 to pasmo sukcesów klubu i szkoły:
· reprezentacja chłopców w lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta zajęła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku (awans do Mistrzostw Polski),
· reprezentacja chłopców w Lidze lekkoatletycznej zajęła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku (awans do Mistrzostw Polski),
· reprezentacja chłopców w Gimnazjadzie lekkoatletycznej zajęła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja dziewcząt w Lidze lekkoatletycznej zajęła drugie miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja siatkówki dziewcząt zajęła trzecie miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja siatkówki chłopców zajęła trzecie miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja piłki ręcznej chłopców zajęła czwarte miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja sztafet pływackich dziewcząt zajęła piąte miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja dziewcząt w lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta zajęła piąte miejsce na Dolnym Śląsku,
· reprezentacja dziewcząt w Gimnazjadzie lekkoatletycznej zajęła szóste miejsce na Dolnym Śląsku,
· podczas Mistrzostw Polski w Lidze Lekkoatletycznej w Białymstoku reprezentacja gimnazjum zajęła trzecie miejsce w Polsce,
· podczas Mistrzostw Polski w lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta we Wrocławiu reprezentacja gimnazjum zajęła drugie miejsce w Polsce,
24. Klub Sportowy „TOP” Bolesławiec
· od 10 lat jako jedyny klub w mieście reprezentuje Bolesławiec w ogólnopolskich rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Sportowy,
· klub uczestniczył w rozgrywkach:
- I, II, II, IV i V ligi tenisa stołowego,
- IV ligi piłki siatkowej mężczyzn,
- II ligi piłki nożnej kobiet,
- II ligi rugby 7,
· do działających w klubie sekcji: tenisa stołowego, piłki siatkowej mężczyzn, koszykówki, badminton oraz rugby dołączyły jeszcze sekcje: pływanie, racketlon oraz piłka siatkowa kobiet, przez co stał się największym klubem w mieście i aktualnie zrzesza około 400 młodych członków.
Fot. UM
25. TOP „HUSAR” Bolesławiec
· sekcja RUGBY „HUSAR” uzyskała 80 punktów w eliminacyjnych turniejach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski, co dało awans do Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski RUGBY 7 i IX miejsce na Mistrzostwach w Krakowie,
· po 25 turniejach – 7 miejsce w klasyfikacji,
· V miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w Monachium, co dało awans drużyny do EXTRA LIGI POLSKIEJ RUGBY 7,
· I miejsce na XXIII Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Środzie Śląskiej,
· I miejsce na XXIV Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Kobierzycach,
· I miejsce na XVI Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Bolesławcu,
· II miejsce na IX Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Poznaniu,
· III miejsce na VII Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Krakowie,
26. Drużyna Juniorów Starszych BKS Bolesławiec
· w sezonie piłkarskim2005/2006 zespół zdobył mistrzostwo Okręgowej Ligi Juniorów Starszych,
· drużyna zapewniła sobie awans do Dolnośląskiej Ligi Juniorów,
· obecnie w Dolnośląskiej Lidze Juniorów występują dwa zespoły BKS Bolesławiec (juniorzy starsi – Dolnośląska Liga Juniorów, juniorzy młodsi – Dolnośląska Liga Juniorów Młodszych),
27. Drużyna Kolarska „CYKLOSPORT BOLESŁAWIEC”
Wśród wielu osiągnięć Grupy Kolarskiej „CYKLOSPORT BOLESŁAWIEC” w zawodach krajowych, międzynarodowych i zagranicznych należy wymienić przede wszystkim:
· VII miejsce – Mistrzostwa Polski Amatorów w Maratonach MTB w Boguszowie-Gorcach,
· I miejsce – Fuji Eska Bike maraton – 90 km, – kategoria Elita – klasyfikacja generalna cyklu,
· III miejsce – Polsko-Czeski Cykl Maratonów MTB-Tour – kategoria Elita – KLASYFIKACJA GENERALNA,
· I miejsce – Mountain Bike Extrino / Intel – kategoria Elita w Karpaczu,
klasyfikacja generalna:
· I miejsce– Polsko-Czeski Cykl Maratonów MTB-Tour, – kategoria Elita – klasyfikacja generalna,
· II miejsce – Mountain Bike Extrino / Intel – kategoria Elita w Karpaczu, – klasyfikacja generalna,
· I miejsce – XII Międzynarodowe Otwarte Zawody w Kolarstwie Górskim – kategoria 12-14 lat,
· I miejsce – Mistrzostwa Polski Policjantów w Kolarstwie Górskim (eliminacje) w Sobótce,
· III miejsce – UpHill Sprint MTB 500m w Szklarskiej Porębie – kategoria Elita,
Klasyfikacja drużynowa grupy kolarskiej Cyklosport:
· III miejsce – Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim – Dariusz Poroś i Łukasz Czyżycki w Przesiece,
· II miejsce – Polsko-Czeski Cykl Maratonów MTB-Tour– klasyfikacja generalna,
28. Miejski Klub Sportowy „Bobrzanie”
· Klub współpracuje z klubem FSV Buolissa Bautzen (wymiana, wyjazdy członków klubu, turnieje, mecze sparingowe),
· organizator międzynarodowego turnieju „Pożegnanie Lata”, w którym wzięło ponad 100 uczestników z Polski i Niemiec,
· organizator Gali Piłkarskiej „Gwiazdy dla Dzieci 2006” z udziałem znanych piłkarzy z reprezentacji Polski oraz drużyn młodzieżowych z Polski i Niemiec
· organizator meczu sparingowego w Bolesławcu z klubem BVC Bloemendaal z Holandii.
Dyplomy-wyróżnienia w uznaniu szczególnych zasług w promocji miasta
1. Towarzystwo Społeczne Klub Ciekawych Świata
· Klub działa społecznie w Bolesławcu od 16 lat, skupia koneserów ciekawej turystyki,
· posiada bogata dokumentację własnej działalności,
· organizator trampingów i wycieczek z autorskim programem.
· swą działalnością sławi Bolesławiec w kraju i za granicą,
2. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Bolesławcu
dyrektor szkoły Kornel Filipowicz:
· zainicjował i aktywnie wspiera międzynarodową współpracę z niemieckimi i czeskimi szkołami oraz piłkarską drużyną seniorską z Czeskiej Lipy, rezultatem są organizowane Dni Kultury Polskiej w Niemczech i Dni Kultury Niemieckiej w Bolesławcu,
· organizator uroczystości i imprez z okazji XX-lecia szkoły pod hasłem „Spotkajmy się po latach”,
· organizator Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego z okazji XX-lecia szkoły z udziałem drużyny seniorskiej z Czeskiej Lipy oraz podpisanie porozumienia o współpracy między Uczniowskim Klubem Sportowym przy SP Nr 1 a stroną czeską,
· organizator XVI Memoriału Lekkoatletycznego im. Janusza Kusocińskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bolesławcu z udziałem szkół podstawowych z miasta i gminy,
· jest koordynatorem projektów o dofinansowanie z funduszy krajowych i europejskich,
· z jego inicjatywy szkoła bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach: Szkoła bez przemocy, Bezpieczna szkoła, Cała Polska czyta dzieciom, Lepsza szkoła Ortofrajda, Dzień Wiosny w Europie i Europa w szkole,
3. Karolina Kędzia
· zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Boleslavia”,
· lekką atletykę trenuje od 5 lat,
· trenerem jest Waldemar Krysztofiak
· IV miejsce w siedmioboju z wynikiem 4373 punktów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi,
· posiada drugą klasę sportową,
· jest objęta szkoleniem Kadry Dolnego Śląska,
· w 2006r. zdobyła 5 punktów w systemie sportu młodzieżowego,
4. Emilia Kumoś
· zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Boleslavia”,
· trenuje lekką atletykę od 6 lat w grupie biegów,
· trenerem jest Małgorzata Markowska,
· VII miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami (10:52,32 s) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Toruniu,
· VIII miejsce w biegu na 10 000 metrów (36:55,19 s) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Kozienicach,
· posiada pierwszą klasę sportową,
· obecnie objęta jest szkoleniem Kadry Polski Seniorów,
· zdobyła 9 punków w systemie sportu młodzieżowego,
5. Kacper Grela
· młody szachista (ur. 05.04.2000r.) członek klubu BKS Bolesławiec
Najważniejsze turnieje i osiągnięcia w roku 2006:
· laureat VII miejsca w Międzynarodowym Turnieju Młodych Talentów w Szachach Aktywnych do 8 lat (uzyskał tam normę na IV kategorię szachową przed ukończeniem 6 lat) w Trzebini,
· laureat I miejsca w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Szachach Szybkich do 7 lat we Wrocławiu,
· laureat XIV miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski do 7 lat w Rybniku,
· I miejsce w Międzynarodowym Meetingu Szachowym – Bolesławiec,
· II miejsce w Otwartych Mistrzostwach Wrocławia do 7 lat (w cyklu sześciu turniejów wzięło udział 160 zawodników w grupie do 7 lat),
· I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Bolesławca do 12 lat w 2006 roku
· opiekunem Kacpra jest Zbigniew Kazimierski.
Fot. UM
6. Ryszard Posacki
· od 1987r. trener Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesławia” oraz trener Uczniowskiego Klubu Sportowego „KUSY”,
· szkoli zawodników w grupie biegów lekkoatletycznych, zajmujących miejsca w finałach i na podium Mistrzostw Polski,
· szkoleni zawodnicy powoływani są do Kadry Dolnego Śląska,
· jego wychowankowie zdobyli ponad 30 medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych, reprezentując Polskę w meczach międzynarodowych a Bartosz Gruman na Mistrzostwach Świata w Portugalii,
· w latach 1992-1997 był konsultantem kadry narodowej juniorów w lekkiej atletyce,
· w 2005r. uznany został za najlepszego trenera Dolnego Śląska szkolącego młodzików, a w 2006r. w tym samym rankingu został sklasyfikowany na drugiej pozycji,
· wyróżniony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Srebrną Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki,
Wśród ważniejszych osiągnięć wychowanków w 2006 roku należy wymienić:
· 15 zawodników w grupie biegów zdobyło klasy sportowe,
· 6 zawodników z grupy biegów było objętych szkoleniem dolnośląskiej Kadry Młodzików,
· 2 medale Mistrzostw Polski,
· jeden zawodnik ustanowił rekord Dolnego Śląska w biegu na 110 m przez płotki.
7. Waldemar Krysztofiak
· od 1989r. trener Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”
· szkoli zawodników w grupie biegów lekkoatletycznych, zajmujących miejsca w finałach i na podium Mistrzostw Polski,
· szkoleni zawodnicy powoływani są do Kadry Dolnego Śląska i Kadry Polski,
· w 2006r. wyróżniony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Srebrną Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki,
Osiągnięcia wychowanków:
· 10 zawodników w grupie biegów zdobyło klasy sportowe.
· 6 zawodników zostało powołanych do Dolnośląskiej Kadry Juniorów,
· 1 zawodnik został powołany do Kadry Polski Juniorów,
· 3 medale Mistrzostw Polski,
8. Andrzej Kwiatkowski
· tenisista stołowy Klubu „TOP” Bolesławiec,
· wielokrotny reprezentant kraju na wielu arenach międzynarodowych,
· w maju 2006 r. zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w Cetniewie,
· w czerwcu 2006r. wywalczył wraz z reprezentacją Polski IV miejsce na Międzynarodowym Drużynowym Turnieju, który odbył się również w Cetniewie w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich,
· zdobył II miejsce w Otwartych Mistrzostwach Bolesławca w tenisie stołowym,
· aktualnie reprezentuje Klub „TOP” Bolesławiec w rozgrywkach 4 ligi tenisa stołowego.
9. Klub Pływacki MASTERS BOLESŁAWIEC
· Zawodnicy klubu zdobyli 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych podczas XXIII Mistrzostw Czech w Pływaniu w Czeskiej Lipie. Ekipa rywalizowała z drużynami Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Kanady i Nowej Zelandii,
· srebrny medal zawodnika klubu na Otwartych Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Poznaniu,
10. Bolesławiecki Klub Muay Thai
· klub wystartował dopiero w 5 turniejach, zwyciężając 12 razy,
· zawodnik klubu – Krzysztof Milewicz (waga 67 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Swarzędzu, I miejsce na turnieju w Zgorzelcu, Puchar Niepołomic, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski,
- uzyskał 14 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski
· zawodnik klubu – Grzegorz Nazar (waga 71 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Swarzędzu, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski,
- uzyskał 16 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski,
· zawodnik klubu – Dawid Mierzwa (waga 75 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Swarzędzu, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski
- uzyskał 16 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski,
· zawodnik klubu – Piotr Sypek (waga 71 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Zgorzelcu, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski,
- uzyskał 18 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski
11. Uczniowski Klub Sportowy ILYO Bolesławiec
· zawodnicy klubu zdobyli 5 medali złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy w walkach indywidualnych w kategoriach od dzieci do seniorów – SCHWERTPOKAL BEESKOV w Niemczech,
· V miejsce Małgorzaty Kochańskiej – 67 kg, V miejsce Katarzyny Janiec – 63 kg i V miejsce Katarzyny Szwedo – 51 kg na Mistrzostwach Polski Juniorów TAEKWONDO WTF w Szczecinku,
· Klub uzyskał miejsca punktowane w krajowej łącznej klasyfikacji sportu młodzieżowego (Mistrzostwa Polski Juniorów),
· klub zdobył punkty dla Gminy Miejskiej Bolesławiec,
· stale współpracuje z niemieckim klubem TAEKWONDO WTF – TAEGUK w Cottbus (wspólne obozy, wyjazdy, turnieje i treningi, wymiana),
Fot. UM