W głównej siedzibie przy ul. Zgorzeleckiej 28/29, od 16 do 18 sierpnia, odbywać się będą bezpłatne zajęcia pod wspólną nazwą „Zabawy muzealne z historią w tle”. W tym czasie w salach warsztatowych muzealnego gmachu (parter) będzie można wziąć udział w warsztatach budowania najznamienitszych bolesławieckich zabytków z klocków czy wykonać pamiątkową przypinkę własnego projektu. Wstęp na zajęcia będzie bezpłatny.
Ponadto, w przyległym do muzeum parku, 17 i 18 sierpnia, Drużyna Rycerska Syrokomla przeniesie wszystkich widzów w czasie. W przygotowanym obozowisku będzie można wybijać monety, uczestniczyć w plenerowej grze, przymierzyć rynsztunek rycerski, a nawet wziąć udział w pojedynku na bezpieczne miecze czy spróbować swoich sił w rzucie toporem. W obozowej kuźni można będzie podziwiać sztukę kowalską oraz tajniki wyrabiania podpłomyków, a wszystkiemu przyglądać się będzie charyzmatyczny kat. Wstęp do obozu będzie bezpłatny.
Od 16 sierpnia w pałacu Pücklera można będzie zwiedzać nowo otwarte wystawy stałe oraz przygotowane specjalnie na BŚC wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentuje prace ceramiczne młodzieży, zgłoszone na Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny „Dekoracja ceramiczna inspirowana bolesławiecką ceramiką stempelkową”, realizowany przez miejscowy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu. Wstęp na wystawę pokonkursową (hol muzeum) będzie bezpłatny.
Muzeum Ceramiki włączyło się również w przygotowanie jubileuszowej wystawy prezentującej imponujący dorobek artystyczny Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu, który w Bolesławcu odbywa się już po raz 60. Galeria prezentuje 34 prace wybitnych artystów, którzy brali udział w plenerach, począwszy od ich edycji dolnośląskich, przez ogólnopolskie po międzynarodowe. Prezentowane rzeźby powstały w latach 1979-2016.
W sobotni wieczór 17 sierpnia o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Współczesne wzornictwo ceramiki bolesławieckiej oraz jubileusz 15-lecia Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego”, która prezentować będzie wyroby z kilkudziesięciu lokalnych zakładów. To niepowtarzalna okazja aby zapoznać się z aktualnymi kolekcjami kamionki. Wstęp na ekspozycje muzealne w trakcie BŚC odbywać się będzie w oparciu o obowiązujący cennik, natomiast wstęp na wernisaż będzie bezpłatny.
W Centrum Dawnych Technik Garncarskich przy ul. Kutuzowa 14, od 16 do 18 sierpnia, odbywać się będą warsztaty „Wokół ceramiki”, w ramach których miłośnicy gliny będą mogli wykonywać dekoracje stempelkowe oraz lepić z gliny. Po wypaleniu, wszystkie ceramiczne pamiątki zostaną przesłane do swoich właścicieli. Warsztaty są płatne i obowiązują wcześniejsze zapisy natomiast wstęp do części muzealnej CDTG w trakcie BŚC będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Serdecznie zapraszamy!