Z nowego laboratorium skorzystają przede wszystkim studenci kierunku elektromobilność, który na Wydziale Elektrycznym uruchomiono przed dwoma laty. Jest on prowadzony pod patronatem LG Energy Solution Wrocław. Firma podpisała też z PWr umowę w zakresie wspólnego prowadzenia projektów badawczych, organizowanie praktyk i staży naukowych dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni, a także kształtowanie programów nauczania.
Efektem tej kooperacji jest także nowe laboratorium elektromobilności. Dzięki wsparciu firmy w pracowni znalazły się m.in. stanowiska sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności.
– W naszym laboratorium możemy wyznaczyć poszczególne etapy przetwarzania energii. Unikatowym rozwiązaniem są stanowiska wyposażone w układy szybkiego prototypowania, dzięki którym studenci mogą projektować własne struktury sterowania silnikami prądu przemiennego i stałego w różnych konfiguracjach. To rzecz na polskich uczelniach dotychczas niespotykana – mówił podczas otwarcia dr inż. Maciej Skowron z Wydziału Elektrycznego, kierownik laboratorium. – Na pozostałych stanowiskach możemy z kolei analizować wpływ współpracy akumulatorów z układami napędowymi i sposób ich wzajemnego oddziaływania – tłumaczył.
W laboratorium, dzięki współpracy i kooperacji z firmą Ecobike, znalazły się również stanowiska z rowerami elektrycznymi umożliwiającymi analizę pracy układu elektromechanicznego.
– Pojazdy elektryczne to nie chwilowy trend, ale transformacja, która zmienia sposób, w jaki się poruszamy i wchodzimy w interakcję ze środowiskiem naturalnym – zaznacza Yong Girl Lee, dyrektor External Relations Department LG Energy Solution Wrocław. – O przyszłości zielonej i zrównoważonej myślimy już teraz, dlatego wspólnie z Politechniką Wrocławską oddajemy dziś w ręce studentów i pracowników akademickich wyjątkowe laboratorium elektromobilności. Mamy nadzieję, że przyczyni się ono do rozwoju utalentowanych młodych ludzi, dzięki którym serce europejskiej elektromobilności będzie bić jeszcze mocniej, a na naszej wspólnej pracy nad EV skorzysta cała planeta.
Nauka na kierunku elektromobilność przeznaczona jest dla wszystkich osób, które pasjonują się najnowocześniejszymi technologiami wykorzystywanymi w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. W szczególności układami elektronicznymi i energoelektronicznymi, napędami, systemami magazynowania i przetwarzania energii stosowanymi w tego typu pojazdach oraz całą infrastrukturą zasilania i przetwarzania energii elektrycznej.