
Zebranie założycielskie przeprowadził Zdzisław Mirecki (członek IPA od 1992 r.), który na początku przedstawił bogatą historią IPA oraz wspomógł organizacyjnie i dokumentacyjnie przy założeniu tego Regionu IPA. W trakcie zebrania wybrano władze tj. Prezydium w osobach:
Tomasz KAZIMIERCZUK - przewodniczący
Grzegorz GÓRSKI - sekretarz
Mariusz BIAŁOWĄS - z-ca sekretarza
Sławomir MARYNIAK - skarbnik
Mateusz ZATYLNY - członek Prezydium
i Komisję Rewizyjną Regionu IPA Bolesławiec:
Piotr CZŁONKA - przewodniczący
Sławomir BYDŁOŃ - członek
Prowadzący zebranie pogratulował wybranym i wręczył piny - odznaki organizacyjne IPA. Zebranie wybrało też delegata na Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Dolnośląskiej GW IPA. Został nim kol. Zdzisław Mirecki. Nowy Region IPA jako 10-te tzw. koło na Dolnym Śląsku, został zatwierdzony przez Zarząd Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA we Wrocławiu oraz Zarząd Krajowy Sekcji Polskiej IPA na posiedzeniu w dniu 21 października br.. Region IPA Bolesławiec liczy 27 członków, w tym 24 którzy złożyli deklaracje członkowskie IPA przed zebraniem plus 3 osoby, które należały wcześniej do innego Regionu IPA, a przed zebraniem złożyły akces wstąpienia do nowego Regionu IPA.
Na zakończenie przewodniczący Tomasz Kazimierczuk zadeklarował aktywność działania w strukturach Stowarzyszenia zgodnie z dewizą IPA, która w języku esperanto brzmi – „Servo per Amikeco” tj. „Służyć poprzez przyjaźń”.
x x x x x
International Police Association – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (IPA) jest Stowarzyszeniem (założone 01.01.1950 r. z inicjatywy angielskiego policjanta Arthura Troopa) niezawisłym, łączącym wszystkie policyjne służby, bez względu na stopnie, wykształcenie, płeć, rasę, kolor skóry, mowę i religię. Jest neutralnym politycznie, gospodarczo, związkowo i religijnie. Cel i zadanie to tworzenie więzów przyjaźni i koleżeństwa zawodowego między zatrudnionymi w służbach policyjnych na całym świecie, a tym samym tworzenie więzów przyjaźni i współpracy międzynarodowej i idei tolerancji we wszystkich obszarach świata. Od 1971 r. jest największym stowarzyszeniem na świecie z około 400 tys. członków zrzeszonych w 64 sekcjach narodowych. Przynależność do IPA zobowiązuje do przestrzegania Deklaracji Praw Człowieka . Ma status konsultacyjny przy ONZ i Radzie Europy. Pracę IPA na świecie koordynuje międzynarodowy prezydent wraz z pozostałymi członkami prezydium wybieranymi na Kongresie Światowym IPA co 3 lata. Sekcje narodowe w swej pracy autonomicznie wybierają tak samo swoje władze i współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach zgodnie ze Statutem IPA.
Sekcja Polska IPA została przyjęta do struktury światowej w 1992 r.. Jej pracami kieruje prezydent z pozostałymi członkami prezydium wybieranymi na Kongresie Krajowym IPA. Obecnie stan członków to około 11 tys.. Wstąpić do IPA mogą osoby pełniące służbę w Policji, emeryci policyjni oraz od 2004 r. również funkcjonariusze Straży Granicznej. Na szczeblach wojewódzkich pracami IPA kierują prezesi z pozostałymi członkami prezydium Wojewódzkich Grup IPA. W terenie danego województwa przy niektórych jednostkach Policji czy Straży Granicznej funkcjonują Regiony IPA (koła), którymi kierują przewodniczący Regionu IPA z pozostałymi członkami prezydium.
Dewizą stowarzyszenia w języku esperanto jest „Servo per Amikeco”, co znaczy „Służyć poprzez przyjaźń”. Celem IPA jest jednoczenie czynnych i byłych policjantów, poprzez nawiązywanie kontaktów i wzajemną pomoc oraz angażowanie się w działalność społeczno-zawodową, sportową, hobbistyczną i kulturalną. Jej głównym zadaniem jest tworzenie więzów automatycznej przyjaźni i koleżeństwa pomiędzy policjantami na całym świecie. Bardzo ważnym elementem odnoszącym się do członkowstwa w stowarzyszeniu jest jego rodzinny charakter. Organizuje też międzynarodowe seminaria o różnej tematyce związane ze służbą w Policji i Straży Granicznej.
IPA oferuje dla członków szeroki program szkoleniowy we własnym Międzynarodowym Ośrodku Informacyjno-Szkoleniowym w zamku Gimborn k. Kolonii (Nadrenia Westfalia w Niemczech). Raz w roku odbywają się tam tygodniowe seminaria polsko-niemieckie dla policjantów obu krajów, a w pozostałych terminach w innych językach. Od kilku lat istnieje też wymiana młodych policjantów na dwutygodniowe turnusy w jednostkach policyjnych w ramach umowy pn.: „Young Police Officers Programme” i „Placement Programme” np. do Niemiec, Irlandii, USA, Australii, Litwy, a z tych krajów do Polski. Wymagana jest tylko znajomość języka w stopniu podstawowym. Organizuje lokalne, regionalne i międzynarodowe zawody sportowe, turystyczne, hobbistyczne. Umożliwia korzystanie z niedrogich noclegów w tzw. IPA Haus na całym świecie. Funduje stypendia zagraniczne pogłębiające i uzupełniające kwalifikacje zawodowe. Sekcja Polska IPA wydaje czasopismo „Wiadomości Sekcji Polskiej IPA” i gadżety promocyjne dla każdego członka IPA w ramach corocznej składki członkowskiej. Zmotoryzowani członkowie IPA łatwo w podróży się rozpoznają po logo IPA na szybie, a także po znaczku organizacyjnym na marynarce.
Więcej informacji o IPA na stronie internetowej - https://ipapolska.pl/ i www.ipa-dolnyslask.pl/ , https://www.facebook.com/ipawroclaw/ .