Dlaczego warto instalować gruntowe pompy ciepła?
Każda pompa ciepła może być krokiem do przodu w stosunku do starszych technologii grzewczych, ale i pompy wodne, i tym bardziej powietrzne, mają tę wadę, że ich praca w dużym stopniu zależna jest od zmiennych przecież warunków zewnętrznych. Tymczasem pompy gruntowe korzystają wprost z energii cieplnej z głębszych warstw ziemi. Odwierty mogą sięgać na ponad 100 metrów w głąb ziemi, gdzie temperatura jest nie tylko wysoka, ale przede wszystkim stała, co pozwala na wydajną pracę pomp ciepła.
Odwierty geotermalne pod pompy wykonywać można, jak piszą eksperci na stronie https://budar.net.pl/odwierty-geotermalne, nie tylko pojedynczo, ale też po dwa lub więcej, jeśli tego wymaga zakładana wydajność pompy ciepła, a ponieważ sondy pionowe można zakopać tak, że z zewnątrz są praktycznie niewidoczne, można to robić również na w miarę małych działkach.
Czy ten koszt kiedykolwiek się zwróci?
Inwestycja w gruntową pompę ciepła bez wątpienia wymaga sporych nakładów. Z jednej strony, samo urządzenie będzie często dwukrotnie droższe niż pompa powietrzna podobnej mocy, a z drugiej strony trzeba jeszcze sfinansować wykonanie odwiertów.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, że tego rodzaju pompy – praktycznie często jako jedyny typ – są w stanie pracować jako jedyne źródło ciepła w instalacji, zwracają się one relatywnie szybko. Bardzo często pełną amortyzację realizuje się w pięć lat. Oczywiście szczegóły będą zależały od kilku kolejnych czynników, jednak to zupełnie inna skala, niż ta, o której mówiło się jeszcze kilka lat temu. Jeśli samą pompę sparować z instalacją PV, może ona zwrócić się jeszcze szybciej, natomiast redukcja kosztów odwiertów pod sondy pionowe jest możliwa dzięki wyborowi lepszego wykonawcy.
To pewien paradoks, ponieważ cena w cenniku będzie wtedy wyższa, jednak opcja lepszego wypełnienia termoprzewodzącego czy nawet doświadczenie w typowaniu idealnych miejsc na odwierty sprawiają, że cała instalacja działać będzie jeszcze lepiej niż w założeniach.
Nie tylko dla firm
Gruntowe pompy ciepła jako urządzenia o dużej mocy, ale i wysokiej cenie, do niedawna były stosowane głównie przez firmy. Dziś, wraz ze wzrostem kosztów ogrzewania, stają się atrakcyjnym rozwiązaniem także dla inwestorów prywatnych i nie ma w tym niczego dziwnego – można je zainstalować prawie wszędzie i prawie wszędzie świetnie się sprawdzają.