Program „Lider” wspiera młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych i zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć praktyczne zastosowanie i mają potencjał wdrożeniowy.
Maksymalne dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł otrzymał dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, który zrealizuje projekt „Kompaktowy laser światłowodowy do wielofotonowego obrazowania biomedycznego”.
Zakłada on opracowanie lasera światłowodowego, emitującego ultrakrótkie impulsy z zakresu spektralnego na pograniczu światła widzialnego i bliskiej podczerwieni, który znajdzie zastosowanie w diagnostyce medycznej m.in. obrazowaniu biomedycznym i mikroskopii wielofotonowej.
Pozostałych czterech naukowców na swoje badania otrzymało wsparcie w wysokości niemal 1,5 mln zł.
Dr hab. inż. Łukasz Sadowski, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego będzie realizował projekt „Wykorzystanie odpadowej mączki granitowej do produkcji wybranych wyrobów budowlanych”.
– Chcemy określić przydatność odpadowej mączki granitowej do produkcji takich wyrobów budowlanych jak kompozyty cementowe i posadzki epoksydowe. Z kolei celem aplikacyjnym jest opracowanie technologii wykorzystania odpadowej mączki granitowej do produkcji wyrobów budowlanych mogącej znaleźć praktyczne zastosowanie w budownictwie – mówi prof. Łukasz Sadowski.
Z kolei dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury rozpocznie prace nad projektem „Mobilny Ekologiczny Dom z Tektury - prace B+R nad zastosowaniem materiałów pochodzenia celulozowego w architekturze”. Zamierza opracować innowacyjny system konstrukcyjny niewielkiej zabudowy mieszkaniowej z proekologicznych materiałów.
Dr inż. Paweł Kaczyński z Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii na Wydziale Mechanicznym, razem ze swoim zespołem, zamierza opracować nowy rodzaj struktury energochłonnej na bazie materiałów biodegradowalnych, która zostanie zastosowana w sportowych kaskach. Będzie pochłaniać energię poprzez plastyczne, wielomiejscowe fałdowanie, co jest najefektywniejszym sposobem.
– Ten mechanizm jest już powszechnie stosowany np. w motoryzacji i może być z powodzeniem adoptowany do kasków sportowych – opowiada dr Kaczyński.
Dzięki dr. inż. Marcinowi Winnickiemu z Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii na Wydziale Mechanicznym powstanie „Sonic Jet - precyzyjna drukarka do wytwarzania elastycznej elektroniki”.
Drukarka posłuży do wytwarzania tzw. elastycznej elektroniki, czyli elementów drukowanych na podłożach elastycznych, np. na cienkich foliach polimerowych. Pozwoli to na rozszerzenie zastosowań wydruków, np. w smartfonach czy telewizorach z elastycznym ekranem, elastycznych modułach fotowoltaicznych, inteligentnych opakowaniach i odzieży czy jako stosowane w medycynie rozciągliwe czujniki przyklejane do skóry.